Operacja szkoła-podsumowanie programu
Uczniowie klas 1-3 uczęszczający do biblioteki szkolnej, w ostatnich miesiącach mieli możliwość uczestniczyć w Programie edukacyjnym dla szkół podstawowych (klasy1-3) - Operacja Szkoła (III edycja) zorganizowanym przez "Grupa Czas Dzieci". Stworzony jest on na podstawie serii książek Jorn Lier Horsta "Operacja...". To cykl wciągających książek o młodych detektywach z Biura Detektywistycznego nr 2. Celem programu jest wszechstronny rozwój osobowy ucznia przez pogłębianie wiedzy oraz zaspokajanie i rozbudzanie jego naturalnej ciekawości poznawczej poprzez tematyczne zabawy.
Podczas bibliotecznych spotkań, uczniowie przenosili się do nadmorskiej miejscowości w Norwegii i poznawali przygody Tiril, Oliviera oraz ich wiernego kompana - psa Otto. Każde spotkanie odbywało się w atmosferze tajemnicy i zagadki, co motywowało dzieci do działania i odkrywania. Każdorazowo uczniowie rozwijali logiczne myślenie, spostrzegawczość, kreatywność i współdziałanie w grupie.
Na zajęciach zrealizowano zadania:
1) Złoty ząb - w trakcie zajęć uczniowie wcielili się w rolę złotnika, który pieczołowicie z dostępnych materiałów wykonał złotego zęba (żółta plastelina). Nasz skarb, po odpowiednim schowaniu, mógł zostać odnaleziony po dokładnym odczytaniu wcześniej przygotowanej mapy. I mimo, że nasza biblioteka nie jest duża, to odnalezienie małego "złotego ząbka" okazało się nie lada wyzwaniem.
2) Tajemnica Zamku - Kim jest detektyw? Jak wygląda? Jakie ma cechy? Co potrzebuje do pracy? Na te i inne pytania odpowiadali uczniowie podczas zajęć bibliotecznych. Wspólnie wykonaliśmy miniplakat oraz portret Detektywa. Następnym wyzwaniem było zapoznanie się z alfabetem Morse'a. Uczniowie układali krótkie wyrazy przy użyciu piłeczek ping-pongowych i wytłaczanek po jajkach a na koniec zakodowali swoje imię na swoich osobistych wizytówkach.
3) Wrak - "Głuchy telefon" to jedna z ulubionych zabaw dzieci. Na potrzeby zajęć, ta zabawa została zmodyfikowana i uczniowie przekazywali sobie wiadomość pisząc ją na swoich plecach. Okazało się, że kodowanie na plecach słabo nam wychodzi, ale poczucie humoru dopisuje na każdym kroku:) Podczas zajęć uczniowie mieli ciekawe wyzwanie: gdy jeden uczeń opisywał słownie sprawcę kradzieży pozostali sporządzali rysopis tegoż złodzieja.
4) Wyspa - Uczniowie dowiedzieli się czym jest daktyloskopia i do czego służy. Następnie przy użyciu "odcisków" wykonaliśmy kompozycję plastyczną.
Dzieci chętnie oraz aktywnie uczestniczyli w programie, rozwiązywali zagadki i z jeszcze większym zainteresowaniem sięgali po kolejne książki z poznanymi bohaterami. Program okazał się również idealną okazją do integracji zespołu uczniowskiego naszej szkoły.
Fotorelacja [.pdf, 1.13 MB]