Dla ósmoklasistów
Harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2024/2025:
- język polski - 13 maja 2025r. (wtorek) – godz. 9:00
- matematyka - 14 maja 2025r. (środa) – godz. 9:00
- język obcy nowożytny - 15 maja 2025r. (czwartek) – godz.9:00
W terminie dodatkowym:
- język polski - 10 czerwca 2025r. (wtorek) – godz. 9:00
- matematyka - 11 czerwca 2025r. (środa) – godz. 9:00
- język obcy nowożytny - 12 czerwca 2025r. (czwartek) – godz. 9:00
Informacje OKE Łódź dotyczące egzaminu ósmoklasisty
Centralna komisja egzaminacyjna
schemat arkusza egzaminacajnego - język polski [.pdf, 368.86 kB]
schemat arkusza egzaminacajnego - matematyka i język obcy [.pdf, 510.41 kB]
Szanowni Państwo,
informujemy, że 29 stycznia 2025 r. zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie zmian szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (weszło ono w życie z dniem następnym). W związku z powyższym został wydłużony czas pracy ucznia z arkuszem egzaminacyjnym. Od sesji w 2025 r. czas ten wynosi:
- w przypadku egzaminu z języka polskiego - 150 minut;
- w przypadku egzaminu z matematyki - 125 minut;
- w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego - 110 minut.
Analogicznie dla uczniów posiadających opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej w zakresie dysleksji (i podobnych specjalnych potrzeb edukacyjnych) czas pracy z arkuszem został wydłużony:
- z języka polskiego – o kolejne 75 minut;
- z matematyki - o kolejne 65 minut;
- z j. obcego nowożytnego - o kolejne 55 minut.
Informacje te dotyczą standardowego wzoru arkusza egzaminacyjnego (symbol: O-100).
Poniżej załączmy linki do odnośnych dokumentów prawnych:
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20250000121/O/D20250121.pdf
- https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/2025/komunikaty/01/20250131%20E8_25%20Komunikat%20o%20dostosowaniach%202025%20AKT.pdf
- http://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/2025/komunikaty/01/20250131%20E8%202025%20Informacja%20COMPLETE.pdf
W sytuacji pytań służymy dodatkowymi wyjaśnieniami w sekretariacie szkoły lub poprzez e-dziennik Librus.
1. Zasady pracy z arkuszami egzaminacyjnymi:
a) podstawowym obowiązkiem ucznia przed przystąpieniem do egzaminu jest staranne zapoznanie się z instrukcją wypełnienia testu, która zawsze znajduje się na początku arkusza. Należy uczulić ósmoklasistów, aby bardzo uważnie zapoznali się z instrukcją i stosowali się do niej;
b) uczeń wypełnia arkusz egzaminacyjny czarno piszącym długopisem; prosimy, aby każdy uczeń został wcześniej wyposażony w taki długopis (wypróbowany wcześniej), najlepiej w kilku egzemplarzach, dla komfortu pracy;
2. Zasady przeprowadzenia egzaminu:
a) każdego dnia egzaminu uczniowie zgłaszają się do szkoły na godz. 8.15 i mogą opuścić szkołę po napisaniu egzaminu;
b) bardzo ważne jest efektywne wykorzystanie czasu przeznaczonego na egzamin;
c) przed egzaminem uczeń ma obowiązek okazać ważną legitymację szkolną; szkoła nie wydaje legitymacji w tygodniu trwania egzaminów szkolnych – prosimy o wcześniejsze upewnienie się, czy uczeń posiada ważną i nieuszkodzoną legitymację;
3. Sposoby zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi:
a) sposób zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi określa instrukcja, zamieszczona na początku arkusza egzaminacyjnego; tylko uczniowie uprawnieni nie przenoszą odpowiedzi na kartę odpowiedzi;
b) podczas egzaminów z matematyki i języka obcego uczniowie zapisują rozwiązania zadań otwartych w karcie rozwiązań zadań otwartych;
c) sposób postępowania z arkuszami egzaminacyjnymi i ich wygląd przedstawiono na schematycznych rysunkach udostępnionych przez Centralną Komisją Egzaminacyjną (w załączeniu).
d) odpowiedzi do zadań zamkniętych uczeń zaznacza na karcie odpowiedzi (chyba, że jest z tego zwolniony); ważne jest staranne zamalowanie wyznaczonych pól do zaznaczania odpowiedzi i właściwe (zgodne z instrukcją) opisanie ewentualnych błędów;
e) uczeń ma dodatkowy czas na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. W przypadku egzaminu z języka polskiego i matematyki jest to dodatkowe 5
minut, a w przypadku egzaminu z języka obcego – dodatkowe 10 minut. W tym czasie uczeń nie może już wykonywać zadań testowych.
4. Podczas trwania egzaminów uczniowie nie mogą wnosić do sal egzaminacyjnych żadnych urządzeń telekomunikacyjnych (dotyczy to także urządzeń typu smartwatch). Każda sala jest wyposażona w zegar, według którego liczony jest czas trwania egzaminu.
5. Uczniowie mogą wnieść do sal egzaminacyjnych czarno piszące długopisy, legitymację, niezbędne przybory osobiste (np. chusteczki, niezbędne leki – jeśli wynika to z przedłożonego wcześnie zaświadczenia lekarskiego), wodę (stawianą przy nodze stolika), a w przypadku egzaminu z matematyki – linijkę.
6. Uczniowie są zobowiązani do samodzielnego rozwiązywania zadań w trakcie trwania egzaminu oraz do zachowania spokoju i ciszy.
7. Rodzic 8-klasisty ma prawo wglądu do sprawdzonego i ocenionego arkusza egzaminacyjnego po ogłoszeniu wyników, na zasadach określonych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
8. Wyniki egzaminów zostaną podane elektronicznie 03.07.2024 r. od godz. 8.30. Uczniowie otrzymają wraz ze świadectwem kody dostępu do portalu, na którym będą mogli sprawdzić wyniki. Zaświadczenia o wyniku egzaminu będą wydawane w szkole, w terminie wyznaczonym przez OKE w Łodzi (szkoła poinformuje o tym poprzez stronę internetową i e-dziennik Librus).
Szczegółowe informacje dotyczące procedur egzaminacyjnych znajdują się na stronie cke.gov.pl oraz lodz.oke.gov.pl .
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Informacje o naborze do szkół ponadpodstawowych dostępne są na stronie: https://uml.lodz.pl/edukacja/
Wojewódzkie konkursy przedmiotowe
Oceny klasyfikacyjne
Laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego otrzymuje z danych zajęć edukacyjnych najwyższą pozytywną roczną ocenę klasyfikacyjną. Uczeń, który tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim uzyskał po ustaleniu rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, otrzymuje z tych zajęć najwyższą pozytywną końcową ocenę klasyfikacyjną. (Art. 44j ustawy o systemie oświaty)
Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty
Laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego organizowanego z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty zwolniony jest z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu. Zwolnienie następuje na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie przez ucznia tytułu laureata. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu najwyższego wyniku. W przypadku gdy uczeń uzyskał tytuł laureata z innego języka obcego nowożytnego niż ten, który został zadeklarowany, dyrektor szkoły, na wniosek rodziców ucznia, złożony nie później niż na 2 tygodnie przed terminem egzaminu ósmoklasisty, informuje okręgową komisję egzaminacyjną o zmianie języka obcego nowożytnego, jeżeli języka tego uczeń uczy się w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. (Art. 44zx ustawy o systemie oświaty)
Rekrutacja do pierwszych klas publicznych szkół ponadpodstawowych
Laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego przyjmowany jest w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej (w tym integracyjnej, sportowej, mistrzostwa sportowego, dwujęzycznej, międzynarodowej) lub oddziału integracyjnego, sportowego, mistrzostwa sportowego, dwujęzycznego, międzynarodowego w publicznej szkole ponadpodstawowej ogólnodostępnej, po spełnieniu pozostałych niezbędnych warunków wymaganych do przyjęcia do danego typu szkoły. (Art. 132 ustawy Prawo oświatowe)
Przywileje uczniów, którzy uzyskali tytuł finalisty/finalistów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych
Na podstawie szczególnych osiągnięć wyliczane są punkty rekrutacyjne do szkół wyższego szczebla w zależności od liczby uzyskanych tytułów:
- dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – 10 punktów,
- finalisty konkursu przedmiotowego – 7 punktów.