Profesor Władysław Wilczyński
Profesor Władysław Wilczyński urodził się 21 maja 1946 r. w Łodzi. W latach 1963–1968 odbył studia magisterskie na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. W 1970 r. uzyskał stopień doktora nauk matematycznych, przedstawiając rozprawę O pewnych rodzinach funkcji w przestrzeniach metrycznych i o uogólnionej wypukłości, przygotowaną pod kierunkiem prof. Jana Lipińskiego. W 1974 r. na Uniwersytecie Łódzkim otrzymał tytuł doktora habilitowanego na podstawie dysertacji Składanie przekształceń o wahaniu skończonym. W 1984 r. został profesorem nadzwyczajnym.
Profesor Władysław Wilczyński zajmuje się teorią funkcji rzeczywistych oraz jej powiązaniami z teorią miary, topologią i teorią mnogości. Jest autorem lub współautorem ponad stu dwudziestu oryginalnych prac badawczych związanych z tą tematyką. Najbardziej znanym dokonaniem Profesora jest sformułowanie definicji punktu I-gęstości zbioru mającego własność Baire’a oraz topologii I-gęstości.
Profesor Wilczyński był trzykrotnie (w 1981, 1994 i 1999 r.) organizatorem odbywających się w Łodzi konferencji międzynarodowych. Jedną z nich było sympozjum z cyklu Symposia on Real Functions, organizowane we współpracy z czasopismem „Real Analysis Exchange”. Profesor był wielokrotnie zapraszany jako visiting professor przez uniwersytety w Palermo i Neapolu, a także jako invited speaker uczestniczył w Symposium on Real Functions w Esztergom na Węgrzech oraz Conference on Real Functions w Bratysławie i wielu innych międzynarodowych konferencjach naukowych (m.in. w Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Włoszech, Grecji, Turcji, Łotwie i Stanach Zjednoczonych). Przez wiele lat uczestniczył też w cyklicznej, interdyscyplinarnej konferencji organizowanej przez Katedrę Historii Języka Polskiego UŁ i Archidiecezję Łódzką.
Systematycznie prezentuje odczyty i prelekcje dla uczniów łódzkich szkół podstawowych i średnich. Od wielu lat współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 172 im. prof. Stefana Banacha w Łodzi, przybliżając uczniom tej szkoły dokonania patrona oraz inspirując młodzież do rozwijania pasji matematycznej.
W uznaniu zasług prof. dr hab. Władysław Wilczyński otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień – począwszy od nagród Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę doktorską oraz nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę habilitacyjną, poprzez Brązowy Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, po nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za badania naukowe i rozwój młodej kadry, Złotą Odznakę Uniwersytetu Łódzkiego, Medal „UŁ w Służbie Społeczeństwu i Nauce” i Nagrodę Miasta Łodzi.
Bez wątpienia najważniejszym efektem pracy zawodowej prof. Wilczyńskiego jest powstanie w Łodzi szkoły funkcji rzeczywistych. Nieprzerwanie od 1976 r. Profesor prowadzi seminarium z topologii gęstości w Katedrze Funkcji Rzeczywistych. Ma też wielkie zasługi w nawiązaniu w latach osiemdziesiątych współpracy ośrodka łódzkiego ze środowiskiem uczonych amerykańskich skupionych wokół czasopisma „Real Analysis Exchange”. Zespół, który stworzył prof. Wilczyński, powszechnie znany jako Łódzka Szkoła Funkcji Rzeczywistych (za granicą także pod nazwą Wilczyński’s School of Real Functions), owocnie współpracuje z zespołem naukowym Instytutu Matematyki Politechniki Łódzkiej (początkowo prowadzonym przez prof. Tadeusza Świątkowskiego, później przez prof. Władysława Wilczyńskiego, a od 1996 r. przez prof. Marka Balcerzaka), a także z ośrodkami w Neapolu (Włochy), Bratysławie (Słowacja), Atenach (Grecja), Northfield i Morgantown (USA).
Źródło: https://www.uni.lodz.pl/o-uniwersytecie/odznaczenia-ul/odnowienie-doktoratow-naukowych/prof-wladyslaw-wilczynski, Oprac. dr hab. Małgorzata Filipczak
Odnowienie doktoratu Profesora Władysława Wilczyńskiego
W 2022 roku odbyło się uroczyste odnowienie po 50 latach doktoratu Profesora Władysława Wilczyńskiego. Zwyczaj uroczystego odnowienia doktoratu został zapoczątkowany przez Senat Uniwersytetu Łódzkiego w 2000 roku. Do tej pory uhonorowano w ten sposób 91 osób. Każdej uroczystości towarzyszy uroczysta laudacja i przemowa jubilata. Podczas tych ostatnich, obok podziękowań, pojawiają się często nieznane większości z nas opowieści z życia Uniwersytetu Łódzkiego. To również często okazja do zobaczenia się, po wielu latach, z kolegami z tej samej katedry, swoimi mentorami, okazja do podsumowań. Na koniec jubilaci otrzymują pamiątkowe dyplomy podpisane przez rektora Uniwersytetu Łódzkiego, dziekana Wydziału i promotora.
Podczas uroczystości odnowienia doktoratu prof. Władysława Wilczyńskiego Szkołę Podstawową nr 172 w Łodzi reprezentowała nauczycielka matematyki – Dagmara Pogorzelec. W szkole zorganizowano z tej okazji spotkanie Pana Profesora z nauczycielami i uczniami. Ta niezwykła uroczystość została też uczczona przez uczniów, którzy przygotowali relację na stronę internetową szkoły.
Link do artykułu Uniwersytetu Łódzkiego: https://www.palac.uni.lodz.pl/palacbiedermanna-news/uroczyste-odnowienia-doktoratow-ul-po-50-latach
Medal Serce Dziecku 2023
W roku szkolnym 2022/2023 Pan Profesor Władysław Wilczyński z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 172 im. Stefana Banacha w Łodzi został uhonorowany medalem ,,Serce Dziecku”, przyznawanym co roku przez dzieci i młodzież.
Medale „Serce Dziecku 2023” – w Dniu Dziecka, czyli 1 czerwca – zostały wręczone kolejnym 10 osobom, wyróżnionym przez dzieci – uczniów łódzkich szkół podstawowych i średnich. Uroczystość, jak co roku odbyła się w miejscu symbolicznym, czyli pod pomnikiem Pękniętego Serca w Parku Szarych Szeregów w Łodzi, w pobliżu byłego obozu nazistowskiego dla dzieci polskich.
Przyznawanie Medalu „Serce Dziecku” jest ideą Stowarzyszenia Komitet Dziecka, które od 1987 roku do roku 2022 przygotowywało spotkania okolicznościowe i uroczystości z racji przyznania medali. W roku 2023 uroczystość zorganizowała społeczność Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi. Projekt medalu jest autorstwa artystki Katarzyny Biłas, a jego fundatorami – władze Łodzi.
Niezwykłość medalu Serce Dziecku polega na tym, że przyznawany jest przez dzieci dorosłym, którzy swoją pracą, postawą, poświęceniem czasu i energii wspierają na co dzień dzieci i młodzież, oddając im właśnie całe serce. Co roku to wyróżnienie trafia tylko do 10 takich wyjątkowych osób. O przyznaniu medalu zdecydowała Łódzka Kapituła Dzieci i Młodzieży
W tym ważnym dniu dla Pana Profesora nie mogło zabraknąć przedstawicieli społeczności naszej szkoły, która była reprezentowana przez: Panią Dyrektor Magdalenę Janowską, Panią Wicedyrektor Agnieszkę Zubowską, Panią Danielę Kuca – nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej, Panią Izabelę Chrabąszcz – przewodniczącą Stowarzyszenia ,,Uczeń” oraz przedstawicieli społeczności uczniowskiej: Agatę Turniak i Ksawerego Szczerbowskiego uczniów klasy 3b.
Źródło informacji: https://expressilustrowany.pl/oto-laureaci-medalu-serce-dziecku-2023-dorosli-ktorych-wyroznily-same-dzieci-i-mlodziez-zdjecia-film/ar/c5-17596661, https://sp81lodz.edu.pl/strona/medal-serce-dziecku