Rekrutacja / Набір учнів

Jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły podstawowej

1. Rodzic/opiekun prawny powinien udać się do szkoły podstawowej najbliższej miejsca zamieszkania/przebywania ucznia (tzw. szkoły obwodowej).
    Szkoła obwodowa przyjmuje dziecko zamieszkałe w obwodzie danej szkoły z urzędu.
    Dyrektor szkoły kwalifikuje ucznia przybywającego z zagranicy do odpowiedniej klasy, biorąc pod uwagę wiek ucznia oraz opinię rodzica.
  2. Rodzic/Opiekun prawny może zgłosić się także do innej szkoły, niż szkoła obwodowa.
    Dyrektor tej szkoły może przyjąć dziecko na wolne miejsce w danym oddziale.
    Jeśli szkoła ta nie dysponuje miejscem dla ukraińskiego ucznia, należy zgłosić się do Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Krzemienieckiej 2b, który skieruje ucznia do innej szkoły na terenie Łodzi. Rodzic/opiekun prawny powinien udać się do wskazanej szkoły w celu zapisania dziecka.
  3. Ponadto w 5 szkołach podstawowych w Łodzi (po jednej w każdej dzielnicy miasta) uruchomione zostały dodatkowo oddziały przygotowawcze dla dzieci – uchodźców z Ukrainy:
  • Łódź Widzew - Szkoła Podstawowa nr 170, ul. Miedziana 1/3, tel.42 674 37 42;
  • Łódź Polesie - Szkoła Podstawowa nr 40, ul. Praussa 2, tel. 42 633 79 22;
  • Łódź Śródmieście - Szkoła Podstawowa nr 175, ul. Pomorska 27, tel. 42 632 72 27;
  • Łódź Górna - Szkoła Podstawowa nr 138, ul. św. Franciszka z Asyżu 53, tel. 42 682 67 10;
  • Łódź Bałuty - Szkoła Podstawowa nr 84, ul. Wici 16, tel. 42 652 26 15.

W szkołach tych prowadzone będą zajęcia edukacyjne z poszczególnych przedmiotów, w tym z języka polskiego dostosowane do potrzeb i możliwości edukacyjnych, rozwojowych oraz psychofizycznych uczniów. Oddziały te będą liczyły maksymalnie 25 osób. Szkoły będą oferować pomoc psychologiczno-pedagogiczną oraz wsparcie tłumacza. W szkołach tych uczniowie będą mogli korzystać ze świetlicy na miejscu czynnej do godz. 19.00.

Szkoły te będą także pełniły funkcję edukacyjnego punktu węzłowego, w którym rodzice i opiekunowie dzieci będą mogli ustalić, która szkoła, w zależności od miejsca zamieszkania jest szkołą obwodową dla ucznia.

Як зарахувати учня з України до початкової школи

1. Батьки/законні опікуни повинні піти до початкової школи, найближчої до місця проживання/перебування учня (так званої районної школи).
    Директор школи кваліфікує учня, який прибуває з-за кордону, до відповідного класу, враховуючи вік учня та думку батьків.
  2. Батьки/законні опікуни також можуть подати заяву до іншої школи, ніж районна школа. Директор цієї школи може прийняти дитину на вакантне місце в даному відділенні.
    Якщо в даній школі немає місця для українського учня, вам слід повідомити до Департаменту освіти міського відділу Лодзі за адресою: вул. Кшеменецька 2б, яка направить учня до іншої школи міста Лодзь. Батьки/законні опікуни повинні звернутися до вказаної школи, щоб зарахувати дитину.

3. Крім того, у 5 початкових школах Лодзі (по одному в кожному районі міста) додатково відкрито підготовчі відділення для дітей – біженців з України.:
  • Лодзь Відзев - Початкова школа nr 170, ul. Miedziana 1/3, tel.42 674 37 42;
  • Лодзь Полісся - Початкова школа nr 40, ul. Praussa 2, tel. 42 633 79 22;
  • Лодзь Середмістя - Початкова школа nr 175, ul. Pomorska 27, tel. 42 632 72 27;
  • Лодзь Гурна - Початкова школа nr 138, ul. św. Franciszka z Asyżu 53, tel. 42 682 67 10;
  • Лодзь Балути - Початкова школа nr 84, ul. Wici 16, tel. 42 652 26 15.

У цих школах проводитимуться виховні заняття з окремих предметів, у тому числі польської, з урахуванням освітніх, розвиваючих та психофізичних потреб і можливостей учнів. У цих відділах буде не більше 25 осіб. Школи запропонують психолого-педагогічну допомогу, а також підтримку перекладача. У цих школах учні зможуть користуватися денною кімнатою, відкритою на місці до 19.00.

Ці школи також будуть діяти як вузлового навчального пункту, де батьки та опікуни дітей зможуть визначити, яка школа, залежно від місця проживання, є районною школою для учня.